Historie

Peklo je název malebného údolí a stejnojmenné obce, která se nachází v bezprostředním sousedství Nového Města nad Metují.

Architektonickou perlou této osady je „Bartoňova útulna“, výletní restaurace s ubytováním.
Bartoňova útulna, pojmenovaná po továrníkovi Josefu Bartoňovi, má za sebou opravdu dlouhou historii, která sahá až do roku 1527. V té době stával původně na jejím místě mlýn Pekelec.
Nová výletní restaurace přestavěná podle návrhu Dušana Jurkoviče (autora lázeňských budov v Luhačovicích nebo útulen na Pustevnách) se stala známou již pár let po svém založení a hostila osobnosti jakými byli Alois Jirásek, Jan Masaryk nebo Edvard Beneš. Rodina Bartoňů se proto rozhodla, že při modernizaci chaty naváže na zdejší genius loci, do něhož se vepsala dlouhá historie i okolní příroda..

Jméno architekta Jurkoviče uslyšíte rovněž na zámku v nedalekém Novém Městě nad Metují. Ten, stejně jako zmíněná výletní restaurace, patří od r. 1908 rodu Bartoňů. Ti byli v roce 1912 povýšeni do šlechtického stavu s titulem „rytíř“ a predikátem „z Dobenína“. Jurkovič navrhoval pro Bartoňovy na zámku většinu interiérů, dokonce i kuchyni. Jurkovič také upravil do dnešní podoby zámeckou zahradu. V ní zaujme malé i velké návštěvníky především krytý dřevěný most – opět jeden z originálních nápadů architekta Jurkoviče.